Neden Yaptı?

Bu site 23 Mayıs 2003 tarihinde, kişisel web sitemin altında bir sayfa olarak yayın hayatına başladı. Türkçe harfleri kullanamadığım durumlarda, metinleri Türkçe harfsiz hale getirebilmek için bu sayfayı hazırlamıştım. Sayfayı çoğunlukla ben ve arkadaşlarım kullanıyorduk. Ancak daha sonra turkcekarakter.com adresinin henüz alınmamış olduğunu farkedince 23 Mart 2005 tarihinde bu adresi satın alarak siteyi buraya taşıdım.

Site ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz bir çok yorum aldım şimdiye kadar. Olumlu veya olumsuz görüşlerini benimle paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

Metinleri Türkçe harfsiz hale getirerek Türkçe harflerin kullanılmamasını teşvik ettiğimi düşünen bazı kişiler oldu. Olumsuz yorumlar genelde Türkçe harflerimize sahip çıkmak yerine onlardan "kurtulma" yoluna gittiğimizi düşünmelerinden kaynaklandı.

Ancak biz istesek de istemesek de, Türkçe harfleri kullanamadığımız birçok ortam var bilgisayar ve internet dünyasında. Bundan dolayı malesef birçok kişi Türkçe harfleri kullanmadan yazı yazmaya alıştı ve alışmaya devam ediyor. "Alıştık artık" yerine "Alistik artik", "Çok acıktım" yerine "Cok aciktim" yazıyor! Ve bu alışkanlıktan dolayı, Türkçe harflerin kullanılabildiği ortamlarda bile Türkçe harfleri kullanmadan yazmaya devam ediyor.

Bu site, Türkçe harflerin kullanılamadığı ortamlarda Türkçe harfleri kullanmadan yazmaya alışmak yerine, Türkçe harfleri kullanarak yazıp bu sitede en yakın karşılıklarına çevrilebilmesi için hazırlandı. Sitenin ilk kuruluş amacı buydu.

Ancak site kurulduktan sonra, Türkçe harfleri bozuk görünen e-postaların düzeltilmesi ile ilgili birçok talep aldım. Ve nihayet bu talepler doğrultusunda, siteyi bozuk görünen Türkçe harfleri de düzeltecek şekilde geliştirdim. Sitenin bu işlevi, sanırım çok daha büyük bir ihtiyaca cevap vermiş oldu.

Son olarak da, Deniz YÜRET'in yazdığı Türkçe harfsiz metinleri Türkçe harfli hâle getiren dönüştürücünün Mustafa Emre ACER tarafından Javascript programlama dili ile uygulanmış halini siteye ekledim. Böylece Türkçe harflerle ilgili ihtiyaç duyulabilecek hemen hemen her türlü düzenleme ve değişiklik bu sitede yapılabilir hale geldi.